میزان کشت و قیمت سویا در کشور

آنچه در این مقاله می خوانید:

مطالب مرتبط

درخواست مشاوره
برای ارتباط با واحد فروش از طریق دکمه زیر اقدام نمایید

میزان کشت سویا چقدر بوده و چگونه برداشت می شود؟ و نرخ تضمینی این محصول در چه سطحی است؟ ایا این میزان نرخ مناسب است؟ با وجود این نرخ تضمینی میزان سود کشاورزان چقدر است؟
کشت سویا در سال جاری به میزان 52 هزار هکتار صورت گرفته است. اما این میزان کشت به دلیل نحوه قیمت گذاری دولت که برای کشاورزان با توجه همگام نبودن آن با نرخ تورم باعث نارضایتی شده و در نتیجه بسیاری از کشاورزان محصولات خود را تبدیل به خوراک دام کرده و یا اینکه زمین های خود را شخم زده اند.

با توجه به اهمیت غذایی این دانه های روغنی و وجود مواد حیاتی مانند پروتئین و لسیتین که از ویژگی های درمانی زیادی نیز برخوردار می باشد افزایش کشت این محصول می بایست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. اما به دلیل پایین بودن نرخ تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه سویا و نیز همگام نبودن آن با نرخ تورم و البته کاهش جهانی قیمت سویا و همچنین تاخیر در پرداخت وجه محصولات کشاورزی و به ویژه افزایش و گرانی هزینه نهاده های کشاورزی مشکلات زیادی را برای کشاورزان بوجود آورده است که این امر نیز باعث شده تا کشاورزان محصول خود را برداشت نکنند و از کشت دوباره این محصول نیز دست بکشند. نرخ تضمینی سویا در سال 96 بین 1700 تا 1800 تومان بوده است که با تاثیر افزایش قابل توجه قیمت نهاده ها و دیگر مخارج در کشاورزی لازم بود که امسال نرخ این محصول بیشتر از سال قبل توسط دولت اعلام شود. که متاسفانه با اعلام این نرخ توسط دولت در هنگام برداشت این محصول پای دلالان به بازار خرید و فروش این محصول باز شده است که این امر نیز خود به تنهایی آسیب بزرگی برای کشاورزان به شمار می رود. و کشاورزان نیز به دلیل خشکسالی و زیان های وارده تولیدات خود را به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار می دهند. متاسفانه بانک ها هم وام کشاورزان را تمدید نکرده و کشاورزان از بخش تسهیلات هم محروم مانده اند. فروش سویا برای کشاورزان با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه تمام شده برای تولید این محصول مقرون به صرفه نمی باشد و لازم است برای پیشگیری از زیان های بیشتر برای این قشر زحمت کش تلاش های بیشتری صورت گیرد. و امیدواریم مشکل خرید تضمینی سویا با تغییر رویکرد دولت امید حل شود.

منبع: بازار غلات ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *